O projekcie

Mapa jest otwartym, dostępnym w postaci serwisu internetowego ze zbiorem pojęć opisujących najważniejsze pola aktywności i postawy architektów. Ta wstępna, subiektywna selekcja pojęć i ich krótkich definicji jest początkiem aktualnego obrazu architektury współtworzonego przez samych architektów, komentatorów i krytyków oraz wszystkich zainteresowanych architekturą.

Celem mapy jest próba stworzenia platformy wspierającej debatę o aktualnym kształcie dyscypliny architektury. Chcemy, aby stała się ona narzędziem porządkującym język opisu architektury jako domeny działalności architektów. Mapa nie jest alternatywą dla istniejących, specjalistycznych słowników i źródeł wiedzy wiki. Dlatego ważne stało się umożliwienie wizualnego śledzenia pokrewieństwa i zależności pomiędzy głównymi zadaniami, peryferiami oraz nowymi aktywnościami, wykraczającymi poza tradycyjną definicję profesji. Przestrzenna, obrazowa reprezentacja w stopniu większym niż tekst, umożliwia zrozumienie skomplikowanych zależności architektury i pokrewnych dyscyplin. Liczymy na to, że zasób pojęć, ich definicje oraz relacje łączące poszczególne hasła uzupełniane będą przez publiczność i użytkowników sieciowej wersji mapy. Możliwe jest także dodawanie komentarzy do istniejących już pojęć.

Autorzy: Piotr Bujas, Małgorzata Kuciewicz, Milena Trzcińska, Łukasz Stępnik. Kontakt: architecturemap.artmuseum.pl@gmail.com
Wizualizacja danych, interakcja, www: Michał Szota
Projekt graficzny wystawy: Jakub de Barbaro